Kosmetyczka niemowlaka

Kosmetyczka niemowlaka
To prawda, że wkrótce po porodzie okaże się, jakie kosmetyki będą odpowiednie dla naszego malucha, ale chociaż te podstawowe warto mieć kupione i spakowane razem z innymi rzeczami do szpitala już na miesiąc przed porodem. Niektóre szpitale zapewniają środki higieny, a w innych trzeba mieć wszystko swoje.

Wybierając kosmetyki, szukaj na opakowaniu informacji o tym, że produkt jest przeznaczony dla dzieci od 1 dnia życia (czyli noworodków), a nie dla dzieci powyżej 1 miesiąca (czyli niemowląt).

LISTA NIEZBĘDNYCH KOSMETYKÓW:

  • kosmetyk do mycia ciała
Tutaj do wyboru mamy płyny, które można dolać do wanienki oraz kosmetyki do bezpośredniego mycia gąbką lub myjką. Moje doświadczenie pokazało, że najwygodniej w tych pierwszych miesiącach życia dziecka, jest stosować emolienty, czyli natłuszczające, delikatne płyny i olejki, które wystarczy dolać do wody i obmywać nią niemowlaka. Pozwala to zaoszczędzić czas i stres, a poza tym bardzo intensywnie pielęgnuje skórę. Wybór jest spory, np. Balneum, Emolium, Oillan, Dermedic Emolient (od 1 m-ca).

  • produkt do nawilżania ciała
Może to być mleczko, balsam lub krem. Niektórym dzieciom wystarczają drogeryjne balsamy nawilżające, a inne potrzebują silniejszych preparatów. Tu także sprawdzają się emolienty.

  • krem przeciw odparzeniom
Krem przeciw odparzeniom można stosować zapobiegawczo, nakładając jego cienką warstwę na skórę, w miejscach najbardziej narażonych na odparzenie. Jeżeli zauważysz delikatne zaczerwienie, umyj skórę, osusz ją delikatnie i posmaruj takim właśnie kremem. Dobrze służy wietrzenie pupy. Czasem konieczna jest zmiana marki kupowanych pampersów. Zdarza się, że dziecko nie toleruje np. rumianku, a nawet ma na niego alergię. Dla mnie numer 1, wśród kremów przeciw odparzeniom to Nivea.

  • szampon
Delikatnie myjący szampon oczyści włosy i skórę. Niektóre produkty do mycia ciała są przeznaczone także do mycia głowy.

  • chusteczki nawilżane
Chusteczki są świetne nie tylko do przewijania, ale także do wycierania buzi, rąk i wielu innych czynności (wkrótce przekonasz się jakich) :) Wśród chusteczek można znaleźć te mokre i te (jak dla mnie) zbyt mokre. Używając bardzo mokrej chusteczki, pamiętaj o osuszeniu skóry suchą chusteczką, ponieważ wilgotna skóra może być skłonna do odparzeń. Moje ulubione chusteczki to zdecydowanie Huggies Pure (bezzapachowe) oraz Aloe (nasączone aloesem).

  • krem do ochrony przed mrozem lub słońcem (w zależności od pory roku)
Krem na mróz i wiatr ochroni przed zimnem, a krem ochronny SPF 50 ochroni przed poparzeniem słonecznym.

  • podkład do przewijania i pieluchy jednorazowe
Bardzo przydatne nie tylko w szpitalu i w domu, ale także podczas spacerów lub wizyt u lekarza.



Kosmetyki i akcesoria, które mogą się przydać w szpitalu, a na pewno w domu:
  • nożyczki do paznokci
  • aspirator do oczyszczania noska
  • sól fizjologiczna lub woda morska
  • gaziki i środek do przemywania pępka (np. Octenisept)
  • oliwka lub inny kosmetyk na ciemieniuchę

W późniejszych miesiącach wybór kosmetyków nie jest już tak trudny, ponieważ większość preparatów można stosować powyżej 1 miesiąca życia, ale niektóre dopiero powyżej 6 miesiąca, a nawet 3 roku życia.